Вокальна група ансамблю «Веснянка»

Нині вокальна група «Веснянки» – це жіночий ансамбль «Молодички», який було створено 1968 року і який багато років існував у складі хорової групи ансамблю.

Джерелом репертуару ансамблю, що складався з родинно-побутових, рекрутських, жартівливих, ліричних, обрядових народних пісень, були самі його учасниці – дівчата, що приїхали навчатися до столичного університету з різних областей України. Характерною ознакою «Молодичок», яка помітно виділяла їх з-поміж інших вокальних гуртів, була певна театралізація виконуваних пісень. Співачки не лише вільно рухалися по сцені, поєднуючи спів із танцем, а й намагалися персоніфікувати пісню, створюючи яскраві сценічні образи. Ясна річ, така манера виконання (на той час незвична) не залишала глядачів байдужими.

Ансамбль - постійно діюча школа

Специфіка роботи студентського колективу породжує неабиякі труднощі з набуттям виконавської майстерності, бо «акторський» вік учасниць становить у середньому 2–3 роки. До того ж беруть до «Молодичок» усіх бажаючих, не зважаючи на наявність або відсутність музичної підготовки. Незмінний керівник колективу Г.І.Шумська переконана, що людина, яка прагне самовдосконалення, не може бути безталанною. Головне – бажання. Тому ансамбль – така собі постійно діюча школа, де учасниці навчаються основам нотної грамоти та народного багатоголосся, знайомляться з елементами народного танцю та історією і регіональними особливостями народного одягу.

«Молодички» беруть участь у вокально-хореографічних композиціях «Веснянки» і мають чималий власний репертуар, який виконують a capella. Проте траплялося, що виходили на сцену в супроводі власної «троїстої музики» або бралися за освоєння бандур і виступали як ансамбль бандуристок.

Відродження української обрядовості

Багато уваги приділяє колектив відродженню української обрядовості, виконуючи колядки, щедрівки, веснянки, купальські, обжинкові, весільні пісні не лише в концертних програмах, а й виносячи їх за театральні лаштунки, на вулиці й майдани міст і сіл.

Ансамбль лауреат багатьох районних, обласних, республіканських та Всесоюзних конкурсів народної творчості, телевізійних конкурсів «Сонячні кларнети», «Шануймося, друзі!», учасник багатьох міських театралізованих вистав, присвячених різноманітним ювілеям та календарним датам.

«Молодички» брали участь у зйомках та озвучуванні художніх фільмів («Ой не ходи, Грицю...», «Ніч у маю», «Вечори на хуторі поблизу Диканьки»), а також у багатьох телевізійних та радіопрограмах. Цікавою, зокрема, була участь ансамблю в шести телепередачах циклу «Слово-пісня», присвяченому зв’язкам української класичної літератури з народною піснею.

Понад 600 учасниць за роки існування колективу

За роки роботи колективу через нього пройшли понад 600 учасниць, що представляли різні регіони України та колишнього СРСР. І кожній з них «Молодички» прищепили любов до народного мистецтва, до народної пісні.

Дехто з колишніх вихованок ансамблю, набувши неабиякий репертуарний багаж і певний виконавський досвід, нині керують дитячими фольклорними гуртками в школах. А скільки молодих мам наспівують своїм дітям пісні з репертуару «Молодичок»! І вже їхні діти, надихнуті маминими піснями, відвідують заняття фольклорних колективів, а дехто співає у «Молодичках».

У 1984–1986 р.р. в «Молодичках» співали дівчата – стажери КДУ з Фінляндії, які після повернення на батьківщину створили вокальний ансамбль «Україна» і досі виступають з українським репертуаром перед своїми співвітчизниками. Нещодавно вони приїздили в гості до «Веснянки» і зачарували глядачів бездоганним виконанням українських і фінських народних пісень.

Виховання на давніх традиціях української культури

Творчий шлях колективу не був аж таким безхмарним. Траплялися свого часу «щирі поціновувачі народного мистецтва», які з «праведним» гнівом вигукували: «Куди нас ведуть оті плахти?!» Інші ж просто звинувачували в націоналізмі та «м’яко» пропонували змінити національні строї на робітничі комбінезони й червоні хустинки. Однак «Молодички» ніколи не звертали з обраного шляху і попри будь-які вітри й хвищі, що траплялися на їхньому вже чималому (як для самодіяльного колективу) віку, продовжують робити свою справу – виховуються на давніх традиціях української культури, вчаться розуміти високе народне мистецтво, без поваги до якого не можна називатися культурною людиною, тим більше з університетською освітою.

Гастролі та фестивалі

2009Сремська Мітровіца, Пірот. Сербія. Міжнародні фольклорні фестивалі у містах Пірот та Сремська Мітровіца детальніше

Новини та події

24.04.2016Благодійна акція детальніше

Контактна інформація

Україна, м. Київ,
вул. Володимирська, 60
тел.: +380 (44) 239-31-91
моб: +380 (50) 330-36-43
e-mail: info@vesnyanka.org.ua